PROJEMİZİN ÖZETİ

•Bu projeyle toplumun her yaş grubu bireylerini bilimle buluşturmak, bilimin eğlenceli yönlerini göstererek bilim sevgisi aşılamak ve bilimi gündelik hayatın içine alarak bilimsel düşünme yetisi kazandırmayı amaçlıyoruz.Bilimle uğraşmak bireylere çok yönlü düşünme becerisi kazandırır.Bilim okur-yazarlığı insanın yaşadığı çevreye, doğaya ve gündelik problemlere daha akılcı ve mantıklı yaklaşmasını sağlar.Biz de gençlerimizin; bilimsel düşünen, milli ve ahlaki değerlerine sahip çıkan, kültürel ve sanatsal faaliyetlere ilgi duyan, özgüvenli, duyarlı ve bilinçli bireyler haline gelmelerinde bir yol açmak için “Bilim Bakalım Nedir?” dedik.
•Projemiz de bilimin her alanından kesitler sunarak, halkımızı ve öğrencilerimizi bilimle buluşturmayı hedefliyoruz. Özellikle engelli ve dezavantajlı bölge okulları öğrencilerine projemizin her alanında etkin yer vererek katılımlarını sağlayacağız
•Okulumuzun tüm paydaşlarının tam desteğiyle yola çıktık. Kurum olarak belirtilen proje amaçları doğrultusunda çalışmalara başladık.


Projemizin Amaçı

•Toplumumuzda fen ve matematiğe olan zor, yapamıyorum ve sıkıcı algısını fen ve matematiği seviyorum duygusuyla değiştirmeyi ve böylece toplumumuzun bilim ve teknolojiye olumlu tutum geliştirmelerini ve  başarı oranının artmasını sağlamayı amaçlıyoruz.

•    Projemiz “BİLİM BAKALIM NEDİR?” derken katılımcıların aktif olarak etkinliklere katılmalarını,deney ve gözlem yapmalarına imkan vererek tüm etkinliklerden yararlanmalarını hedeflemektedir.Dolayısıyla bilimle toplumun her kesiminden bireye bilim yapma zevkini yaşatma,bilim kültürünü yayma,bilimsel kariyere olumlu bakma açısından etkili olması beklenmektedir.Etkinliklerimiz çeşitli faaliyet alanlarını içermektedir.Bu da değişik öğrenme alanlarına hitap etmektedir.Ayrıca işitme engelli katılımcılarımızın  tüm etkinliklere katılımını sağlamak için işaret dili eğitmenleriyle de işbirliği yapılacaktır. Özellikle işitme ve görme engelli vatandaşlarımız için atölyeler hazırlanmıştır. Bu çalışmalar toplumumuzun hem tüm bireylerine hitap etmek hem de engelli katılımcılarımızı da bu tür faaliyetlere entegre etmek açısından önemlidir.

Referans Alınan-İncelenen Kaynaklar

•Bu projeyi hazırlarken öncelikle Ankara Üniversitesinin gerçekleştirdiği “Bilimin Kalbi Ankara’da Atıyor “ Bilim Şenliği ve Mamak  Bilim Merkezi’nin gerçekleştirdiği bilim şenliği uygulamalarından yararlandık. Bulunduğumuz bu şenliklerde etkinliklere hem kendimiz hem de öğrencilerimizle aktif olarak katıldık. Daha sonra biz de  böyle bir proje hazırlayabiliriz fikri doğdu. Özellikle bu iki şenlik ve İnternetten ulaştığımız Balıkesir Astronomi Şenliği, Şanlıurfa Bilim Şenliklerinde nasıl hazırlandıkları, kimlere ulaştıkları konusunda yararlandık.Konya Bilim Merkezine gittik.Orada yapılan çalışmaları gördük ve tema konusunda fikir aldık.Balıkesir astronomi Bilim Şenliği Proje Yürütücüsü Cemile ÇAKIR Öğretmenimizle görüştük.Kendisinden nasıl hazırlandıklarını öğrendik.Gaziantep Bilim Şenliğine katılanlardan Ali Kuşçu Gözlemevi personelinden destek ve bilgi aldık.


İşbirlikçilerimiz

•Projemiz, Yenimahalle İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Yenimahalle Belediye Başkanlığı,Yenimahalle Ergazi Muhtarlığı,Ankara Üniversitesi, Gazi Üniversitesi,Bilkent Üniversitesi, Hacettepe Üniversitesi ve Selçuk Üniversitesi öğretim görevlileri ve öğrencilerinden, ayrıca Uluğ Bey Gök Bilim Merkezinden destek ve işbirliği sağladık.Yenimahalle Belediyesi dezavantajlı okullardan gelecek katılımcıların ulaşımı, masa,sandalye,çadır gibi malzemelerin temininde, şenlik alanının düzenlenmesinde,Gece gözlemi için Cumhuriyet Parkının düzenlenmesinde ve gerekirse konaklama ihtiyacı olursa sağlanmasında projemize destek sağlayacaktır. İlçe Milli Eğitim Müdürlüğümüz resmi yazışmalar ve görevlendirmelerde, sağlık ve emniyet personelinin sağlanmasında ve iş ve işlemlerin aksamaması hususunda yardımlarını sağlayacaktır. Ayrıca ismi geçen üniversitelerimiz akademik personeliyle şenliğimize katılarak bizzat destek olacaklardır.Yine Uluğ Bey ve Ali Kuşçu Gözlemevleri desteklerini katılımlarıyla sağlayacaklardır.

 

Proje Ekibinin Yetkinliği

• Proje ekibimiz öğretmen,akademisyen ve lisans öğrencilerinden oluşmaktadır.Atölye liderlerimiz fen bilimleri,sosyal bilimler,güzel sanatlar ve edebiyat fakültelerinden mezun olmuş,deneyimli,istekli ve vizyon sahibi eğitimcilerden oluşmuştur. Akademisyenlerimiz ise ülkemizde ve dünyada kendilerini dallarında ispatlamış ve yayınları olan bilim insanlarıdır. Yine bu hocalarımızın rehberliğinde öğrencileri de projemize destek sağlayacaklardır.Lokman KUZU Hocamız uzay konusunda dünyada sayılı bilim insanlarındandır. Yine diğer hocalarımız da kendi dallarında yetkin çalışmalara imza atmış başarılı akademisyenlerimizdir. Hocalarımız kendi alanlarıyla ilgili konferans verecekler ve söyleşilerle katılımcılarla etkileşim içinde bulunarak sorularını cevaplayacaklardır.Proje personelimiz birçok proje çalışmasına yürütücü,danışman olarak katılmışlardır. Okulumuz öğretmenleri proje hazırlama seminerlerine katılım sağlamış ve sertifika almışlardır. Ayrıca okulumuzda son 3 yıldır TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarı da düzenlenmektedir.Tüm bu personelin bilgi ve becerileri tecrübeleriyle birleşerek yetkin bir sinerji oluşturacak ve projemiz hedeflerine ulaşacaktır.

 

Projenin Yaygın Etkisi

• Halkımızın ve öğrencilerimizin bilime olan ilgilerinin artması, merak duyması ve bilimle uğraşmayı sevmeleri için hazırlanan projemizin başarıya ulaşması, geniş kitlelere ulaşmasıyla olacaktır. Projemiz kapsamında kendi öğrencimiz ve aile bireyleri 3200 katılımcı, İlçemizden 50 ve yakın çevremizden 50‘ye yakın okulun ortalama 50’şer öğrenci ve 2’şer öğretmen katılımını sağlayarak 5200 katılımcı daha olmasını hedefliyoruz. Ayrıca işitme engelli ve diğer engelli öğrencilerimizin de en az 200 kişi olarak katılımını hedefliyoruz. Yine dezavantajlı bölgelerden en az 600 öğrencinin  belediyemizin servis imkanlarıyla şenliğimize katılımını sağlamayı planladık.Dolayısıyla en az 9200 katılımcının ”Bilim Bakalım Nedir?”demesini sağlamak amacımızdır.

 

26 ms